Понеділок, 27 Червня, 2022

Місто залишили без грошей на освіту і медицину. Немає коштів на зарплати. Чому збунтувався Буряк

З тих пір, як епідемія коронавірусу накрила Україну, стало очевидно, що у нашої країни, крім інфекції, вистачає внутрішніх і зовнішніх проблем. І якщо проблеми зовнішні можна умовно кажучи «заморозити» до стабілізації ситуації всередині країни, то з внутрішніми – все набагато складніше, пише zaporizhzhia-yes.com.ua.

Перетягування канату

Перше, що кидається в очі, це численні чвари між «президентською» вертикаллю влади (перш за все – губернаторами областей) і владою місцевою (як правило, в особі мерів обласних центрів). Занадто різний підхід до підготовки до епідемії, риториці, кадровій політиці «на місцях». По-друге, все чіткіше видно значну прірву між прагненнями одних і інших. Починається привселюдний і брудний етап «перетягування ковдри» бюджетних коштів. Адже Верховна Рада, як відомо, проголосувала за численні податкові пільги та інші послаблення, які були заявлені як «крок назустріч» малому бізнесу, а за фактом виявилися тільки потуранням олігархічній верхівці. Мова йде, перш за все, про податки, які повинні були залишатися в місцевих бюджетах (наприклад, податок на землю) і таким чином брати участь в повноцінному функціонуванні громади.

Мери найбільших і економічно активних міст України (включаючи також Володимира Буряка, градоначальника Запоріжжя) числяться серед підписантів звернення до президента Володимира Зеленського, спікера Верховної Ради Д. Разумкова і глави уряду Дениса Шмигаля. Текст цього звернення опублікував мер Дніпра Борис Філатов.

Міста без грошей

2

Градоначальники намагаються звернути увагу центральної влади на те, що ті фінансові кошти, які раніше справно надходили до бюджетів громад і витрачалися в тому числі на освіту, медицину, розгортання екстрених протиепідемічних заходів, тепер в казну громад надходити перестануть. І це загрожує не просто провалом будь-якої підготовки до «гарячої» фази епідемії, а повноцінної гуманітарною катастрофою. Крім того, багато хто угледів в такому різкому скороченні місцевих бюджетів повний і остаточний крах широко розрекламованої свого часу децентралізації. Зміни, внесені в зв’язку з епідемією в Бюджетний і Податковий кодекси України, позбавляють громади можливості фінансувати покладені на них державою потреби: вчасно виплачувати зарплату всім працівникам освіти і медицини (особливо актуально в частині надбавок), співробітникам, задіяним в житлово-комунальному секторі, працівникам різноманітних підприємств комунальної форми власності.

Без сумніву, це досить сміливий демарш з боку мерів, особливо напередодні місцевих виборів. І продиктований він, швидше за все, відчаєм і розумінням трагічності ситуації з фінансуванням.

Слідом за такою заявою моментально пішли обшуки, проведені СБУ в будівлі міськради, а також вдома у деяких співробітників. Це можна трактувати як «останнє китайське попередження» місцевої влади від влади центральної. Загалом, згадуючи класика, «дивіться, що зараз буде». Боротьба за переділ фінансів під акомпанемент смертоносної епідемії в розграбованій країні – те ще видовище.