Середа, 22 Червня, 2022

Децентралізація: як змінився бюджет міста та що отримали запоріжці?

Запоріжжя, як і безліч інших промислових міст України, є дуже сприятливим місцем для життя. Тут є безліч елементів інфраструктури для комфортного існування. Водночас однією з нав’язливих проблем, яка переслідує запорізьких керівників усіх рівнів протягом багатьох років, є непропорційний розподіл повноважень та грошових потоків між бюджетами різних рівнів. Далі – на zaporizhzhia-yes.com.ua

Дати та взяти?

Проблема співвідношення кількості бюджетних коштів, які місто віддає до центрального бюджету, є актуальною практично для кожного населеного пункту на території України. Справа в тому, що так уже вийшло, що багато міст з розвиненою промисловістю з середини минулого століття мають дуже непогані можливості для заробітку власних грошей, але більшість коштів, отриманих внаслідок збору податків, віддають до центрального бюджету. Заради справедливості зазначимо, що і отримують звідти теж чимало – хоча б у вигляді виплат на фінансування про захищені статті бюджету, а також інші важливі витрати. Хоча, за словами колишнього градоначальника Запоріжжя – Володимира Буряка – перевага до моменту переосмислення фінансування міста була все ж таки за виплатами до центральних бюджетів, а ніяк не надходженнями до місцевих.

Питання влади

У плані управління містом і областю місцева влада теж періодично опиняється в ситуації гострого конфлікту з владою центральною – і це не обіцяє їй, безумовно, нічого доброго, адже можливість вплинути на ситуацію в останніх значно виразніше. Як яскравий приклад такої недовгої, але експресивної конфронтації можна навести протистояння колишнього запорізького градоначальника та Офісу президента на самому початку епідемії коронавірусу в країні. Тоді центральна влада наполягала на тому, що робота громадського транспорту має бути припинена до особливого розпорядження, а Володимир Буряк вважав цю вимогу зайвою (як і багато його виборців, до речі). Проте підсумок цієї боротьби Давида з Голіафом відомий кожному мешканцю індустріального центру – маршрутки та автобуси слухняно залишилися у місцях постійної дислокації, хоч і не без окремих демаршів.

Зміни на краще

Отже, час після 2015 року ознаменувався для країни цілою низкою важливих змін, і серед них далеко не останнє місце зайняла довгоочікувана децентралізація. Як було заявлено, цілий комплекс заходів пройшов по всій країні для того, щоб надати більше влади та можливостей для розвитку громад на місцях. Таким чином, запоріжці також отримали можливість повноцінно впливати на ситуацію у місті. Причому фінанси та їх розподіл були далеко не останнім пунктом, вплив на який суттєво підбадьорив місцеву владу.

Втім, невдовзі після оголошення цього доленосного рішення місцева влада змінилася в результаті виборів – і місто перейшло під управління Володимира Буряка, якого пов’язували з комбінатом “Запоріжсталь” та Рінатом Ахметовим.

З початку 2016 року децентралізація та керівництво Запоріжжя дали городянам можливість зрозуміти всі переваги нового статусу. Так, згідно з інформацією з відкритих джерел, у результаті власної господарської діяльності Запоріжжя отримало майже вп’ятеро більше грошей, ніж було раніше. Безперечно, такий фінансовий прорив можна назвати суттєвим. Особливо якщо зважити на той факт, що розподіл їх по об’єктах стався тоді з урахуванням підвищених потреб закладів соціальної інфраструктури – шкіл, дитячих садків, лікарень, деяких медичних закладів.

Не все те золото…

Деякі представники “економічного табору” серед запорізької владної еліти побачили й низку недоліків у тому, як вплинула децентралізація на наповнення бюджету міста. Так, вони стверджували у громадському просторі, що підвищені доходи місцевого бюджету успішно “з’їдено” високими показниками інфляції, якими характеризувався весь цей період. А необхідність за рахунок місцевих грошей фінансувати набагато більше потреб городян (взяти хоча б виплати для медиків і педагогів) і взагалі сприяли тому, що бюджет взагалі почав міліти набагато швидше, ніж кількома роками раніше.

Порівнювати і вважати можна було б довго, і набагато розумніше залишити цю роботу тим, для кого вона цікава з професійних міркувань. Проте прості запоріжці теж, напевно, встигли скласти свою думку про те, як саме на їхнє життя вплинули дії влади (на чолі з градоначальником Володимиром Буряком) та нова реформа.

Бочка меду

Із позитивних змін практично кожен мешканець обласного центру відзначить для себе значну кількість інфраструктурних проектів – реконструкцій рекреаційних зон та улюблених місць проведення часу городян. Крім того, в нашому місті “з нуля” був побудований один із найсучасніших та найзручніших терміналів для обслуговування авіарейсів. Повним ходом були запущені проекти з термомодернізації закладів освіти та охорони здоров’я, ремонту доріг по всьому місту і навіть області, проведено практично повну заміну парку громадського транспорту та успішно реалізовано програму екс-мера Володимира Буряка щодо забезпечення доступними видами транспорту мешканців найвіддаленіших районів. На подив багатьох запоріжців, місто навіть налагодило виробничі лінії з випуску новеньких трамваїв своєї збірки.

Одним із найважливіших інфраструктурних проектів, запущених після старту децентралізації на умовах співфінансування з бюджетів різних рівнів, стало продовження спорудження мостів через острів Хортиця. Другий з них був тріумфально введений в експлуатацію наприкінці 2021 року, і ця подія стала однією з найбільш значущих для мешканців Запоріжжя за досить тривалий період часу.

Безперечно, децентралізація ніяк не могла вирішити всі проблеми великого міста одним махом. Поряд із множинними позитивними впливами, вона принесла запоріжцям також часткову невизначеність і повну залежність від думки тих, хто владує на місцях. Але свій позитивний вплив реформа децентралізації вже справила, дозволивши жителям міста відповідальніше ставитися до розподілу власноруч зароблених коштів, та менше сподіватися на дотації зі столиці.