Субота, 21 Травня, 2022

Новий мер чи нова ера? Хто керує Запоріжжям в очікуванні

Тема політичного лідерства дуже неоднозначна та дискусійна у будь-якому суспільстві. Навіть у відносно благополучних з електоральної точки зору країнах час від часу відбуваються скандали, пов’язані з топовими політиками та їх впливом на життя своїх співгромадян. Що вже говорити про нашу країну, яку передвиборчі скандали стрясають із приголомшливою частотою. Далі – на zaporizhzhia-yes.com.ua

Святе місце пустим не буває

Не минула чаша ця і Запоріжжя. Ще б пак! Адже за політичне лідерство як у місті, так і в регіоні варто поборотися! Це потужний індустріальний та промисловий хаб, який акумулює у собі чималі кошти (дотаційним наш регіон точно назвати не вийде, чи не так?). Саме з цих причин, але не тільки, Запоріжжя традиційно вважається ласим шматочком “електорального пирога”.

Та й політичне життя у нашому місті буквально б’є ключем. Тут звикли до всього: до гучних відставок, несподіваних перемог на виборах буквально на “гребні хвилі” (а як ще назвати перемогу в один тур у настільки різношерстому місті?), до політичного забуття та несподіваних камбеків. Безперечно, все це чимало збагачує політичний досвід місцевої еліти, але для пересічних запоріжців така розвага виявляється дуже небезпечною і навіть у чомусь ризикованою, адже влада в місті швидко (а іноді – і непередбачено) переходить з одних рук до інших.

Кругообіг мерів у Запоріжжі

На даний момент, на думку запоріжців, яку вони висловлюють у соціальних мережах та інших відкритих джерелах, найрезультативнішим градоначальником більшість жителів міста вважають Олександра Поляка. У той час, коли він знаходився біля керма міста, Запоріжжя не стрясали ніякі великі негаразди і місто стало перетворюватися буквально на очах. Однак відносна політична стабільність панувала у Запоріжжі недовго і закінчилася з раптовою смертю Поляка. Слідом за ним головне крісло міста зайняв Євген Карташов – однак і через деякий час він залишив посаду у зв’язку з власною відставкою. За заявами самого екс-мера, піти його змусила дипломатична кар’єра, проте злі язики ще тоді говорили про те, що градоначальник просто не спрацювався з кимось із місцевої еліти. Ні підтвердження, ні спростування ця версія не одержала, проте вона дуже довго циркулювала у запорізьких політичних колах. Після Євгена Карташова головне крісло міста зайняв Олександр Сін. Щоправда, через ті події, які на той час відбувалися в країні, а також внутрішню обстановку в Запоріжжі, залишитися мером довше, ніж один-єдиний термін, йому не вдалося. Його вже на наступних виборах замінив Володимир Буряк.

Феномен бізнесмена

Втім, була протягом цього періоду і ще одна інтрига у місті – це участь у виборах одіозного бізнесмена Володимира Кальцева. Цей феномен не так просто пояснити з першого разу навіть досвідченим політологам, але, незважаючи на багаторазову участь у виборах, потужне використання адмінресурсу, величезні гроші, витрачені на рекламу під час передвиборчої кампанії, перемогти йому не вдалося. Тож Запоріжжя виявилося вельми неспецифічним щодо цього містом.

“Єднання” нагадує про себе

Фортуна – дама мінлива і дуже примхлива. Тому вона раптово зрадила Володимира Буряка і не дозволила йому втриматися на посаді запорізького градоначальника довше, ніж один термін і ще трохи. Після того, як Володимир Буряк став в опозицію до більшості партій міської ради, суттєво вплинув на її кадровий склад, його політичну долю було вирішено наперед. Через короткий проміжок часу відбулася відставка градоначальника з усіма наслідками: періодом фактичного безвладдя, під час якого “керує” в місті секретар міської ради.

Цей період не пройшов для Запоріжжя дарма, і нові політичні домовленості вже створюються. Насамперед, головна інтрига полягає в тому, як поведуться прихильники колишнього мера у міській та обласній радах (нагадаємо – на місцевих виборах вони взяли рекордну кількість голосів і максимально представлені і там, і там). Не дарма, мабуть, Володимир Буряк не вирушив на нові вибори зі своїми вірними “багнетами” за минулим періодом політичного життя і сколотив цілу власну партію, назвавши її зі своєрідною іронією “Єднання”. Тепер ця сама партія, досить численно представлена ​​у міській раді, може суттєво впливати на результати голосування з багатьох резонансних та важливих для Запоріжжя питань. Тож говорити про те, що Володимир Буряк після своєї відставки вже зовсім не впливає на політичні процеси в місті, надто передчасно. Безсумнівно “Єднання” прямо впливає на більшість політично мотивованих рішень у Запоріжжі – адже простий підрахунок чисельності цих депутатів показує, що прийняти якесь рішення в обхід цієї партії можливо тільки в тому випадку, якщо представники решти всіх партій (або хоча б трьох з них ) об’єднаються. А цього, зі зрозумілих політичних причин, не відбувається – надто полярні за своїми устремліннями політсили прийшли до запорізької міської ради.

Казус двох петицій

До речі, політичні партії та їхні представництва у нашому місті теж не живуть мирним життям. Так, наприклад, нещодавно ініціативні запоріжці створили петицію за заборону політичної партії Шарія – як такої, що веде до дестабілізації ситуації в Україні та працює на сусідню державу. У рекордно короткий термін петиція зібрала потрібну кількість голосів і пішла на розгляд депутатам. Але… Підписантів чекав сюрприз: згодом туди ж вирушила й інша петиція з протилежною точкою зору. Зрештою, за інформацією з відкритих джерел, боротьба двох петицій закінчилася нічим, адже (і це так просто, насправді) не в компетенції депутатів міської ради взагалі розглядати такі питання.

Таким чином, запорізьке політичне життя сезон за сезоном не можна назвати нудним. Непередбачуваним, часом підступним, місцями несподіваним і веселим – так, але точно не нудним. Адже попереду ще головна інтрига – вибори нового градоначальника! Причому багато політичних експертів передрікають Запоріжжю появу нових осіб, які раніше активно у місцевій політиці не фігурували. Це пов’язано, з одного боку, з електоральним запитом на нові особи, а з іншого – з відсутністю яскраво вираженого лідера, який би не був замішаний у корупційних скандалах та боротьбі за владу. Час диктує свої правила.