Субота, 21 Травня, 2022

Гостре питання: корупція у Запоріжжі

Питанням корупції та інших видів отримання моментальної неправомірної вигоди у Запоріжжі традиційно приділяють чимало уваги прилюдно. Далі – на zaporizhzhia-yes.com.ua

Тобто буквально виходить така яскраво виражена прочуханка, допит із пристрастю, але, що характерно, дуже рідко на корупції ловлять дійсно високопоставлених персон. Найчастіше це слово звучить щодо “дрібних сошок”, які були настільки прямолінійними і необережними, що потрапили під ковзанки правоохоронної машини з цілком зрозумілого приводу – отримання особистої матеріальної вигоди там, де її не повинно бути за визначенням. І насправді зовсім не погано, що попадаються саме вони (адже вони – це теж частина нашого повсякденного життя та існування запоріжців певно стане легшим без втручання в нього таких нечистих на руку чиновників), а те, що лише ними “полювання” найчастіше і обмежується. Коротко розглянемо деякі гучні приклади скандалів з корупційним підґрунтям і не тільки – щоб було зрозуміло, що справедливість іноді панує в Запоріжжі.

“Пляжні” питання

Так, наприклад, чимала кількість питань до місцевої влади виникла у мешканців обласного центру після того, як було практично закінчено реконструкцію Правобережного пляжу у Запоріжжі. Нагадаємо, що основним завданням проведення такого масштабного проекту була фактично передвиборча агітація за міського голову, який діяв на той момент, який таким чином цілком розсудливо розраховував переобратися на другий термін. Такий собі імідж “міцного господарника” з поправкою на прагнення до загального добра і зручностей для всіх жителів міста. Втім, “недовго музика грала” і вже невдовзі після урочистого відкриття у відкриті джерела потрапили приблизні підрахунки кошторису, виконані звичайними мешканцями міста. При порівнянні з тими ж розрахунковими документами авторства чинної команди градоначальника, виявилося, що і вартість робіт, і кількість, і ціна матеріалів сильно завищені (за деякими параметрами – в рази), що дало змогу тим запоріжцям, які виконали ці розрахунки, припускати якусь особисту зацікавленість авторів проекту в тому, щоб там фігурували саме ці “космічні” суми за значно меншої реальної вартості робіт і матеріалів. Як не крути – а пояснення цього феномену (причому такого, який би влаштував усіх і був би правдоподібним з усіх боків) на момент підготовки та публікації матеріалу знайдено не було. А ось інших дивин було, як то кажуть, в асортименті, і видними вони стали вже в процесі перших років експлуатації побудованого об’єкта. Так, наприклад, відреставрований спуск (особливо так його частина, яка призначалася для громадян з обмеженими можливостями) так нормально і не запрацювала. А пляжне обладнання почало “здавати позиції” вже у перші два роки активного користування: грибки, кабінки та ногомийки одна за одною підлягали ремонту. Поки невеликому, але так і часу минуло зовсім небагато!

Інформований інкогніто

Відзначився у скандалі, пов’язаному з фінансами, також керівник однієї із запорізьких лікарень. Причому той екстравагантний спосіб, за допомогою якого він потрапив “на олівець” до компетентних органів (а саме – Національного агентства із запобігання корупції), оригінальним не назвеш: щодо лікаря було отримано сигнал, джерело якого не розкривається. Відомо лише, що анонімний доброзичник попросив перевірити декларації головного лікаря щодо невідповідності доходів і витрат. І все б нічого, якби ті самі відкриті джерела не повідомляли, що фінансове становище даного медичного закладу буває часом буквально катастрофічним (як, втім, майже всіх установ цього профілю через особливості фінансування), і тому грошей на досить дорогі придбання у керівництва такий лікарні просто не може. Як би там не було, офіційних результатів перевірки ще не було озвучено. Немає сумнівів, що деякі запоріжці чекають на них з нетерпінням.

Вранці – гроші, увечері – стільці

Чимало цікавого можна сказати і про запорізьку сферу культури. З одного боку, у місті створюються умови для розвитку талантів та заохочення просування на великій сцені справді талановитих виконавців. З іншого – деякі “дивні” покупки були відзначені і тут – там, де будь-які махінації з грошима платників податків виглядають чи не святотатством. Так, наприклад, широко нашумів на запорізьких сторінках у соціальних мережах та в стрічках новин скандал зі стільцями для будівлі Запорізької обласної філармонії імені Глінки. Кожен із них обійшовся міському бюджету у “скромні” 36 тисяч гривень (і це при тому, що реальна їхня ціна навряд чи склала суму, яка приблизно в десяток разів менша). Якщо минути той факт, що стільці для залу для глядачів можна було б в принципі знайти і за більш доступною ціною, ніж 3600 за штуку, то на загальний кошторис на придбання їх на 27 мільйонів гривень закрити очі розсудливій людині надзвичайно важко, чи не так? А якщо довіритися анонімному інформатору на просторах Інтернету, який, однак, має цікаву інформацію, і поринути в читання і підрахунки, то виявиться, що і систему для кондиціонування повітря для будівлі Запорізької філармонії придбали не саму бюджетну, добряче при цьому переплативши, і відеокамери. встановили з порушеннями (яких можна було б уникнути), та закупівлю власного транспорту для філармонії провели із “помилкою” у п’ять мільйонів гривень. Це, повторимо, інформація, представлена ​​у відкритих джерелах і доступна кожному, тільки кадрові висновки щодо озвучених фактів були зроблені цілком реальні: інтернет-ресурс Запорізької обласної державної адміністрації поінформував, що директора філармонії звільнили.

Чи закінчиться на цьому низка зловісних пригод цієї установи, чи ні, запоріжцям та гостям міста доведеться побачити у найближчому майбутньому.

Замість післямови

Таким чином, навіть побіжний аналіз преси та публікацій у відкритих джерелах чітко дає зрозуміти, що корупція в нашому місті, як то кажуть, на слуху. Втім, як і в абсолютній більшості мегаполісів, де контроль за розподілом бюджетних грошей або мінімальний, або зовсім номінальний – на папері. Однак сподіватимемося, що з майбутньою зміною влади в Запоріжжі відбудуться також інші важливі зміни, які, зрештою, допоможуть подолати бажання отримувати неправомірну вигоду.