Вівторок, 28 Червня, 2022

Старі і нові еліти. Хто в Запоріжжі править балом

Запоріжжя, не дивлячись на своє розташування (відносно далеко від столиці країни) завжди було досить впливовим і важливим містом. В основному цей ефект досягався завдяки тому, що це не просто обласний центр, а великий індустріальний хаб. У колишні роки на території обласного центру були розміщені і функціонували різноманітні металургійні підприємства, машинобудування, хімпромисловість. Під час першої хвилі глобальної приватизації, вони перейшли в приватні руки і стали приносити прибуток новим власникам. У той же час, бюджету індустріального мегаполісу теж діставалися деякі кошти, і міська влада ними розпоряджалася. Зрозуміло, що в таких умовах неминучою була поява місцевих еліт – тобто груп впливових людей, що розпоряджаються фінансовими потоками. Далі пише “zaporizhzhia-yes.com.ua“.

Не як у сусідів

Однак, на відміну від сусідніх міст-мільйонників, Дніпра і Донецька, міська еліта яких поступово «переросла» місцевий рівень і вийшла на рівень загальнодержавний, Запоріжжя не може похвалитися своїми представниками в правлінні країни, крім декількох народних депутатів з представників великого бізнесу. І це, до речі, не в кращу сторону змінило долю міста, оскільки всі більш-менш значущі фінансові потоки, гранти, інвестиції залишалися «за бортом» 800-тисячного міста, що, природно, ніяк не сприяло поліпшенню якості життя тут.

Станом на 2020 рік, найбільш активно свої інтереси в регіоні просуває олігарх Ринат Ахметов, і цей факт безпосередньо впливає на життя Запоріжжя, оскільки фаворитом гонки за мерським кріслом є Володимир Буряк, в минулому – головний інженер металургійного комбінату «Запоріжсталь», що належить Ахметову , а зараз – діючий градоначальник. Соціологічні опитування показують, що його відрив від найближчих суперників досить значний – близько третини голосів, а тому великий шанс, що саме він стане новим обраним мером Запоріжжя.

Місцеві лідери думок, громадські активісти та інші активні громадяни, в тому числі представники політичних партій і блоків, як уже було сказано, істотно відстають від лідера в цьому змаганні.

Ми теж можемо

Важливим є той факт, що зараз влада на місцевому рівні намагається консолідуватися. Так, перед виборами Володимир Буряк створив свій політичний проект – партію «Єднання», і веде його на вибори до міської ради. Причому, судячи з рейтингів, має шанс взяти статистично значущу для прийняття рішень кількість мандатів. Чи допоможе це запоріжцям дійсно взяти владу в регіоні в свої руки, відсунувши представників всеукраїнських політичних сил, покажуть підсумки голосування і час. Однак ситуація, з якою Запоріжжя підходить до чергових виборів, не виглядає дуже райдужною: місто має значні борги, проблеми в комунальній сфері, а доходи бюджету не такі великі, як прогнозувалося.

Однак прогноз для міста, скоріше, оптимістичний. Адже вперше за значний час місцеві еліти взагалі вийшли на арену і заявили про себе, а значить – не все втрачено.