Понеділок, 27 Червня, 2022

Низька явка і передбачувані результати: особливості місцевих виборів в Запоріжжі

Вибори у всій країні пролунали ще восени 2020 року, але їх відгомін дуже виразно чути досі. Запоріжжя, разом з багатьма містами-обласними центрами, також не стало винятком. Далі на zaporizhzhia-yes.

Все по-старому

Виборчий процес в місті не дуже сильно відрізнявся від аналогічного п’ятьма роками раніше. Більш того, навіть самі результати були вельми передбачуваними. За підсумками виборів стало відомо, що всі подальші рішення в Запоріжжі протягом наступної п’ятирічки стануть приймати депутати від шести партій. З різним рейтингом у міську раду пройшли партії «Єднання», «ОПЗЖ», «Слуга народу», «Європейська солідарність», «Нова політика», а також «Партія Шарія».

Без сумніву, передбачуваним, як в не раз баченому кінофільмі, було і питання формування нової коаліції в залі засідань міської ради. Вона включає депутатів від перших трьох партій-переможців виборів, які таким чином святкують подвійну перемогу: крім власне значної кількості голосів виборців вони отримали практично монопольне право впливати протягом наступних п’яти років (а це довгий термін, погодьтеся!) на всі рішення, які будуть звучати в стінах цієї будівлі.

Новинку в студію!

Особливим, хоч і прогнозованим, відкриттям для нашого міста став більш, ніж вдалий дебют власної партії одного з топових політиків регіонального рівня – запорізького градоначальника Володимира Буряка. Його політичний проект «Єднання» отримав вельми немало голосів виборців, більш того – за приблизними оцінками політологів, навіть відтягнув на себе частину електорату інших близьких за духом партій, найближчих конкурентів. Тому в рейтингу тих, хто святкував перемогу восени 2020 року, вони і зайняли свої друге і третє місця. Взагалі, варто також зазначити, що значні результати місцевих проектів стали своєрідним трендом по всій країні.

А ось що стало непрогнозованим на минулих місцевих виборах – так це вкрай низька явка виборців. Чи то через страх заразитися коронавірусом, чи то  через інші причини, але лише третина зареєстрованих виборців скористалися своїм конституційним правом вплинути на формування подальшого курсу країни і рідного міста. Всього-на-всього трохи більше 37 відсотків городян відвідало виборчі дільниці, проте за законом цього цілком вистачило, щоб визнати вибори такими, що відбулися.

За результатами першого півріччя роботи новообраних рад та міських голів (який в Запоріжжі, до слова, не змінився і залишився на другу каденцію), особливих сенсацій не було. Але, як кажуть досвідчені в таких справах французи – немає новин – це хороші новини. Відсутність будь-яких глобальних потрясінь на запорізькій політичній арені з лишком компенсувалася іншими нюансами: гучною справою з примусовим недопуском журналістів і представників громадськості на засідання, чехардою з виборами в обласній раді, не завжди популярними рішеннями депутатів. Стандартні претензії до депутатського корпусу і градоначальника укупі з традиційними жалем про зроблений (або незроблений) вибір – ось характерні риси місцевої політики.