Вівторок, 28 Червня, 2022

Запоріжжя карантинне. Звідки чекати підвоху на цьому тижні?

Новини про поширення коронавірусу в Україні, як зведення з передової, заполонили собою весь прайм-тайм. Робляться прогнози щодо масштабів прийдешньої епідемії, відсотки виявлення та ефективності лікування. Далі на zaporizhzhia-yes.

2

Немає масок, немає ШВЛ

Однак «на місцях» проблем набагато більше, ніж озвучує це центральна влада. Те, з чим в перші ж дні поширення інфекції зіткнулася система охорони здоров’я, приймає тим більш вигадливі форми і обриси, чим далі область віддалена від периферії. Наприклад, у всіх на слуху огидна оснащеність інфекційних стаціонарів Києва засобами індивідуального захисту для медичного персоналу. Для Запоріжжя і області це – теж величезна проблема, з тією лише різницею, що в Києві ситуація знаходиться під контролем влади і місцевої, і державної, а нашому місту належить вирішувати свої проблеми самостійно. Схоже, що мера міста Володимира Буряка абсолютно не хвилює питання оснащення медичних установ міста. Так само як і обласні чиновники абсолютно байдужі до того, що в лікарнях Бердянська, Мелітополя і Енергодара (яким, згідно з наказом МОЗ, належить приймати заражених коронавірусом) майже повністю відсутні засоби захисту органів дихання відповідного класу, індивідуальні костюми, окуляри або спеціальні щитки. Виділений на комісії з ПП на початку березня мільйон гривень не перетворився ні в маски для медиків і населення, ні в апарати для підтримки вітальних функцій, ні в антисептики, на які його планувалося витратити.

3

Невзятий кредит

Тиждень тому градоначальник з помпою оголосив про те, що він розуміє серйозність ситуації, що склалася, і готовий взяти від імені міста кредит в 500 мільйонів гривень, щоб частина їх була витрачена на підготовку до можливої ​​епідемії. Таке «Соломонове рішення» запізнилося як мінімум на місяць, і це було очевидно відразу, оскільки жодна країна світу не готова продати апарати ШВЛ і маски прямо зараз, хоч скільки кредитів бери від імені городян. Але красиву картинку продемонструвати необхідно, і тому міський департамент охорони здоров’я став посміховиськом на телеекранах, показавши в одному з сюжетів про «шикарну» запорізьку підготовку до приходу інфекції старий апарат ШВЛ, спеціально для зйомок з великими труднощами і пересторогами доставлений в палату інтенсивної терапії, і з такими само обережностями звідти прибраний відразу ж, як тільки останній журналіст вийшов з лікарні. Безсумнівно, за таку явну і нахабну фальсифікацію підготовки в будь-якій державі пішли б кадрові висновки і рокіровки, проте Запоріжжя в цьому плані – зона аномальна, і у нас все без змін, в кращих традиціях «договорняків».

4

Мер vs торговці?

До речі, чимало нарікань на мера і звинувачень його в закулісних домовленостях була зроблена у зв’язку із суворим забороною продовження торгівлі на міських ринках у зв’язку зі складною епідеміологічною обстановкою. Багато хто угледів в такому моментально прийнятому рішенні бажання (за їхніми твердженнями – не безоплатно) пролобіювати інтереси власників супермаркетів, які таким чином опинилися в положенні монополістів. Вони не забарилися цим скористатися і буквально за один день різко підняли ціни на товари першої необхідності (крупи, консерви, макарони, овочі і деякі фрукти). Градоначальник публічно пообіцяв взяти ціни під свій суворий контроль, та тільки час йде, а ціни рости продовжують, – мабуть, не бояться контролю суворого мера.

5

Мінус транспорт

Ще одне фіаско спіткало міську владу всіх рівнів з системою громадського транспорту. Спочатку Володимир Буряк розпорядився двічі в день дезінфікувати маршрутки і автобуси, і щодня проводити вологе прибирання. Його почули тільки представники комунальних транспортних підприємств, і організували у себе в автопарках якусь подобу обробки. Жодна маршрутка, що виходить в рейс, не була помічена в ретельній дезінфекції та навіть просто в митті пильної підлоги і протиранні поручнів (ФБ ряснів фотографіями різного ступеня жахливості). Після введення центральною владою обмежень на кількість пасажирів в транспортному засобі, в місті почалося щось на кшталт армагеддона. Адже можливості виїхати в «годину-пік» у жителів спальних районів Запоріжжя не було і раніше, а з новими правилами квест «доберись-ка на роботу» перетворився в гру на виживання. На маршрути не вийшло жодної запасної одиниці комунального транспорту, більш того, провалені були переговори з представниками перевізників, на яких мер спробував переконати бізнесменів не припиняти обслуговувати маршрути, і більшість машин не вийшли вранці з парків.

Черговий провал чекав градоначальника (і городян разом з ним) в аеропорту. Незважаючи на гучні і дуже грізні заяви влади про суворі заходи по виявленню хворих на рейсах з-за кордону (екстрено повернутих в Україну в зв’язку з пандемією), в українському сегменті Фейсбуку з’явився пост очевидця про те, як в Запоріжжі пасажир просто сунув медику купюру в 50 євро і спокійно пішов далі, коли термометрія виявила у нього підвищену температуру. Про які-небудь заходи, вжиті у зв’язку з таким кричущим фактом ігнорування всіх можливих законів і здорового глузду, не повідомляється. Схоже, що нікого це не хвилює, і таких горе-туристів може бути багато. Зокрема, абсолютно точно відомо, що українці з позитивними тестами на коронавірус, що живуть в Дніпрі і Маріуполі, добиралися в країну через Запоріжжя. І їх «прогледіли» саме тут. Щонайменше три випадки – вже система, і пора вживати заходів, проте зацікавлених в цьому, схоже, немає.

Замість післямови

Ні слова від міської влади не почули ті мешканці Запоріжжя, хто на час карантину вимушено залишився без роботи. Комунальна сфера (і без того проблемна протягом дуже багатьох десятиліть) загрожує розсипатися не сьогодні-завтра, оскільки виявилася не готова до роботи в нових умовах. Працівники не забезпечені засобами індивідуального захисту, не виділяються в достатній кількості дезінфектанти для обробки території і ніхто не контролює роботу комунальників у цьому напрямку, що загрожує масштабним поширенням вірусу. Немає ясності в роботі медичних установ ні на випадок карантинного захворювання, ні в разі будь-якої іншої медичної проблеми, що вимагає невідкладного втручання. І жителям міста, поза сумнівом, хотілося б якомога швидше почути від міської влади про ті заходи, які прийняті для стабілізації ситуації.