Вівторок, 28 Червня, 2022

Як «Дія» розпорядиться вашими персональними даними

Зовсім небагато часу пройшло з того моменту, як Володимир Зеленський – тоді ще будучи кандидатом на посаду президента України – озвучив амбітні плани по реалізації проекту діджіталізаціі України (або, кажучи простіше, «держава в смартфоні»). За образом і подобою багатьох розвинених країн було вирішено створити програму, яка б поєднувала в собі можливості прямої комунікації з представниками різних гілок і рівнів влади з одного боку, а з іншого – надавала повну і вичерпну інформацію про громадянина тим, кому це необхідно за бажанням самого громадянина (простий приклад – набагато простіше пред’явити водійські права і техпаспорт на вимогу патрульної поліції з екрану смартфона, ніж платити штраф за забуті вдома документи). Під цю грандіозну задачу навіть було створено Міністерство цифровий трансформації України, очолене Михайлом Федоровим. Далі на zaporizhzhia-yes.

1

Урочиста презентація

В кінці грудня минулого року міністр цифрової інформації оголосив про те, що всі попередні роботи закінчені, і кінцевий продукт створений – в тому вигляді, який вимагає ще доробок і втручання, проте цілком працездатний і зі своїм функціоналом впоратися цілком може. Додаток отримав гучну назву «Дія» ( «Держава і я)» в ознаменування того, що з його стартом в країні починається ера загального «дії», яка змінила затхлу і бюрократичну бездіяльність, що марнується в простоюванні в чергах і збиранні 1000 і 1 непотрібної довідки.

Реалізація проекту в рекордно короткі терміни стала можлива завдяки допомозі міжнародної спільноти. У створенні «Дії» брали участь програма EGAP (Швейцарська Конфедерація та Фонд Східна Європа), проект EGOV4UKRAINE, уряд Канади.

2

Скромні можливості, ..

Додаток, який надійшов на бета-тестування, має на даному етапі досить невелике колом повноважень (приблизно одна десята із заявлених раніше урядом 50 послуг вже в цьому році). Наприклад, допоможе воно лише автомобілістам, оскільки в ньому є «оцифровані» водійські права. За заявами Михайла Федорова, наступним на черзі документом, внесеним до «Дію», стануть студентські квитки. Ідея проста, як все геніальне. На вимогу співробітника поліції ви пред’являєте документ, а той завдяки використанню QR-коду бачить, чи достовірний документ ви їм демонструєте. За задумом, якщо документ недостовірний, то перевірку він не пройде, а якщо права, наприклад, у вас тимчасово вилучили, то вони і зовсім зникнуть з електронного реєстру і не зможуть бути продемонстровані. Однак …

3

Та й ті не в повному обсязі

Не обійшлося на даному етапі впровадження діджіталізаціі без казусів. З’ясувалося, наприклад, що якщо у людини в принципі є водійські права, але в результаті правопорушення, нею скоєного, вона їх позбулася, то сервісу «Дія» це ще якийсь час невідомо, і можна спокійно їздити по дорогах, радісно демонструючи співробітникам поліції свої права в смартфоні.

Таким чином, можна констатувати, що переведення послуг в «цифру» і надання їх в електронному вигляді – то прекрасна можливість кожному пересічному українцеві відчувати себе справжнім «жителем 21 століття», однак з оперативністю оновлення інформації і ідентичністю змісту реєстрів необхідно щось вирішувати.

4

Грандіозні плани

В амбітних планах Міністерства цифрової трансформації, озвучених широкому загалу ще в вересні минулого року, також є в наявності підключення кожного населеного пункту країни і кожного соціального об’єкта до єдиної мережі «Дії», що, безсумнівно, повинно значно спростити життя пересічному користувачеві.

Ще одним проектом, втіленим в життя завдяки концепції «Дії», став електронний сервіс «Е-малятко», який дозволяє молодим батькам оперативно і зручно отримати від держави послуги з реєстрації новонародженого. У молодих батьків є можливість, крім реєстрації самого факту народження дитини, зареєструвати також її місце проживання, отримати допомогу, гарантовану з боку держави при народженні дитини, зареєструвати новонародженого в електронній системі охорони здоров’я України, в демографічному реєстрі, в державному реєстрі платників податків (тобто отримання дитиною ідентифікаційного податкового номера), привласнити дитині громадянство України, а також визначити походження дитини (в тому випадку, якщо шлюб батьків не зареєстрований) і отримати посвідчення багатодітної сім’ї (за необхідних для цього умов). На момент написання матеріалу можливість отримати комплекс таких послуг була обмежена п’ятьма великими містами, проте влітку, після закінчення періоду бета-тестування, планується поетапне впровадження «Е-малятко» на всій території України.

5

Новий паспорт

Наступним кроком на шляху до тотальної цифровізації України планують зробити проект «Паспорт в смартфоні». Передбачається, що такий цифровий варіант замінить собою паперовий або пластиковий документ в будь-якій життєвій ситуації, будь то звернення в державні органи, обслуговування в банківських чи поштових установах, користування всіма видами транспорту, в тому числі і повітряним, всередині країни. По суті, це буде стара добра ID-картка, тільки в електронному вигляді, плюс закордонний паспорт. Перевірити такий документ можливо по QR-коду. До сих пір не ясний остаточний дизайн електронної версії паспорта, яку не хочуть робити повним дублікатом паперового варіанту, тому розглядають різні способи виведення інформації, зручні і інформативні для користувача.

6

Ложка дьогтю у бочці меду

Як бачимо, функціонал у нової програми не те, щоб дуже великий на нинішній момент, але вельми багатообіцяючий. Відрадно те, що розробники подбали про те, щоб програма охоплювала певний сегмент користувачів цілком, нехай і в незначній перспективі. Це стосується водіїв, до послуг яких вже сьогодні є ряд важливих для них документів, а скоро додасться ще й електронна версія автостраховки.

Звично і очікувано, проте, що не все пройшло гладко з впровадженням «пілотних» функцій «Дії». Наприклад, спочатку «впав» офіційний сайт, звідки можна було завантажити додаток – в зв’язку з величезною кількістю бажаючих скористатися новинкою якомога скоріше. Користувачі відзначали в соцмережах, що скачати «Дію» і авторизуватися в ній неможливо ні з першої, ні з десятої спроби. До слова, ідентифікацію користувач може пройти при наявності ще однієї електронної «примочки» – BankID або TouchID.

Другою несподіванкою для рядових користувачів (хоча про це заздалегідь попереджали розробники) стала несинхронізованість даних в реєстрах МВС і, як прямий наслідок, такий же хаос в електронних версіях документів. Особливо не пощастило тим, хто отримував свої документи до старту глобальної «діджіталізаціі» в призначених для користувача реєстрах силових структур, тобто раніше 2013-2014 років. У таких водіїв може бути відсутнім частина необхідних даних. Розробники обіцяють усунути це в наступних версіях програми, але підкреслюють, що це не їх вина. Також користувачі можуть подати заявку на оцифровку своїх документів (для цього необхідно пам’ятати лише назву підрозділу МВС, який цей документ видав, і почекати близько трьох днів).

7

Підводні камені

Ще не встиг новий додаток як слід почати працювати, як на нього моментально посипалися скарги користувачів. Велика частина з них стосується суто функціонального недосконалості програми та її інформаційної неповноти (відсутність актуалізованих даних, фотографії в посвідченні водія) або технічних питань (не дає пройти верифікацію або зовсім не вантажиться, не дає зайти в електронний кабінет водія і так далі). Однак є ті, хто у використанні програми «Дія» вбачає набагато більші виклики глобальній безпеці і проблеми для пересічних українців, ніж користь.

8

«Майор в смартфоні»

Так, в українському сегменті Фейсбук розгорається скандал завдяки висловлюванню блогера Владислава Бовсуновського. Він першим звернув увагу на те, що програма має настільки «багатий» функціонал, що може використовуватися як повноцінний інструмент для стеження за людиною, що мала необережність встановити нове спільне дітище західних програмістів і вітчизняної влади на свій гаджет. Зокрема, якщо уважно подивитися на те, які функції включає в себе розпіарений додаток, то стане зрозуміло, що він отримує несанкціонований доступ до даних, що зберігаються на пристрої користувача. Крім того, навіть розробники абсолютно не приховують того факту, що, за прикладом додатків від багатьох приватних страхових компаній, «Дія» відстежує всю поїздку конкретного водія і за «зразково-показову» їзду видає «премії», а простіше кажучи – кешбек. Така «начинка» додатка начебто не цілком очевидна, проте про це відкрито сказано не було. Крім того, користувачі і експерти в області програмування стверджують, що з таким же успіхом додаток може збирати і інші дані українців (наприклад, рух грошей на пластикових картках, оскільки онлайн-банк встановлений на тому ж смартфоні). Тут відразу приходять на розум асоціації з недавнім інформаційним інсайтом незрозумілого походження, нібито про оподаткування всіх операцій з безготівковими грошима на рахунках жителів України. Тоді співробітники податкових органів, коментуючи вкид, відповідали, що для неповороткої державної машини було б дуже важко відслідковувати відносно дрібні (до певної суми) перекази між пластиковими картками українців, оскільки такі операції обчислюються десятками і сотнями тисяч щодня. А додаток з функцією контролю за фінансовим операціями (чисто теоретично, звичайно, ніякої практики!) міг би допомогти вирішити цю проблему з найменшими витратами на адміністрування.

Сам Бовсуновський іменує проект «Дія» «майором в смартфоні», маючи на увазі, ймовірно, і цей аспект функціонування програми.

9

Троянський кінь?

Глава Мінціфри Михайло Федоров відзвітував, що тільки за чотири дні, що пройшли з моменту старту можливості скачати і встановити додаток, його завантажили більше мільйона українців. Цей результат значно перевищує «улов» популярних соцмереж і месенджерів, чим явно пишається міністр.

В Україні існує явна проблема: народ абсолютно не довіряє владі. Будь-яке нововведення спочатку сприймається «на ура» за рахунок ефекту новизни, а потім скрізь шукають «зраду». І, як правило, знаходять. Тому що очевидно, що влада іноді переслідують свої вигоди, зрозумілі і потрібні для себе (що закономірно), а у громадян країни може бути абсолютно протилежна думка з цього приводу. Взяти хоча б, наприклад, гучну історію кілька років тому з можливим виведенням з обігу готівки та максимально можливою заміною її безготівковими операціями. Для ситої і благополучної Європи такі дії в порядку речей, однак у нас, коли доходи більшості українців не дозволяють навіть сформувати впевнений «середній клас», повний контроль держави над кожною копійкою зароблених грошей (згадуємо про детінізацію економіки і чесне оподаткування), можливий завдяки такому електронному «всевидючему оку», автоматично означає провал в сімейному бюджеті. Якщо зіставити те, що говорять про програму «Дія» блогери і дії влади, спрямовані на максимально можливе стягнення податків і як наслідок – повний контроль, облік і аудит доходів і витрат українців), то виникає підозра, що нехай це поки не кінцевий варіант електронного стеження, але цілком впевнений перший крок на шляху до нього. Такий собі Троянський кінь 2.0 в сучасній інтерпретації.

10

Про що мовчать розробники

Безсумнівно, додаток «Дія» буде нести в собі дуже багато зручностей і позитиву. Можливість весь зв’язок з державою здійснювати за допомогою смартфона – приваблива і потрібна опцію в 21 столітті. Залишається тільки сподіватися на те, що користувачів вважатимуть за можливе і обов’язкове проінформувати, якщо все ж додадуть в застосунок якісь «контролюючі» функції. За цих умов користь від використання «Дії» впевнено затьмарить деякі невеличкі (сподіваємося!) незручності.