Субота, 21 Травня, 2022

Вибір без вибору. За кого проголосували б запоріжці, якби вибори були завтра

Політичні пристрасті жителів Запоріжжя і області досить строкатими були завжди. Причому практично завжди вони були передбачуваними і прекрасно прогнозувалися за різними соціологічними опитуваннями і даними різномастих екзит-полів. Проте, результати минулих недавно виборів в міську та обласну ради знову змусили багатьох політиків говорити про те, що електорат зробив неправильний вибір і результати народного волевиявлення хотілося б переписати. Далі на zaporizhzhia-yes.

Відсотки і крісла

В принципі, нічого особливо шокуючого в результатах виборів не було. Ось зовсім. Оскільки перший рядок у списку симпатій запоріжців впевнено зайняв місцевий, суто регіональний проект «Єднання» чинного (вже другу каденцію поспіль, між іншим!) градоначальника Володимира Буряка. Два інших – теж очікувано і прогнозовано – місцевий осередок всеукраїнської партії «Слуга народу» і «ОПЗЖ». Тобто говорити про сенсацію не доводиться. Однак найбільша кількість суперечок і чуток торкнулася тих, хто потрапив до міської ради з мінімальною кількістю голосів, на межі прохідного бар’єру, – партії Шарія. Оскільки підвладних йому депутатів в сесійній залі набралося аж цілих п’ять чоловік (на противагу шістнадцяти «багнетам» Буряка і тринадцяти представникам «Слуг» і «Оппоплатформовців») і вони в будь-якому випадку політичну рівновагу порушити не в змозі: не той масштаб. Однак петиція з вимогою заборонити партію і її членів була зареєстрована.

Тут би і казочці кінець, але ні, сюжет закручений хитро. Судіть самі: через два тижні після реєстрації першої петиції з’являється інша, діаметрально протилежна! З вимогою до депутатів (якщо коротко і по суті передати її зміст): руки геть від Шарія! І, що цікаво, в рекордно короткі терміни петиція зібрала необхідну кількість підписів.

Ніщо не нове в Запоріжжі

Скандальний і надмірно провокаційний блогер отримав на цьому протистоянні таку рекламу, яку ніколи в житті не зміг би оплатити. Запоріжці ще раз продемонстрували, що результати виборів, якби вони відбулися прямо завтра, нічим не відрізнялися б від минулого волевиявлення. Тренд на масову підтримку регіональних проектів – це типове для всієї країни явище, а друге місце, порівну поділене між представниками президентської (лояльність і лобізм) і опозиційної (протест і непокора) – закономірність і природний наслідок всього політичного життя сучасної України. Точно така ж закономірність – це те, що засідання міської ради є часом не конструктивною роботою, а перфомансом (згадаємо хоча б недавній скандал між депутатами від партій Шарія та Буряка, які не зійшлися в думці про те, чи потрібно проводити термінову інвентаризацію труб в нашому місті). Труби так і не інвентаризовані, але зарплата напевно справно отримана.

А все тому, що реальної альтернативи запоріжцям ніхто не пропонує. Законної, нової, незаплямованої скандалами і корупційними розслідуваннями. Тому люди голосують за звичкою, довірившись інформації на рекламних плакатах і засобам масової інформації. Ваш вихід, панове активні і креативні!