Четвер, 26 Травня, 2022

Стратегія розвитку Володимира Буряка: виконані та забуті обіцянки мера Запоріжжя

Мер Запоріжжя Володимир Буряк, за весь час перебування на посаді, дав 57 політичних обіцянок, які повинні були змінити місто на краще. Однак зі всієї кількості виконані тільки 26 обіцянок, у процесі виконання 15, а ось чи дочекаються своєї черги до кінця мерського строку ще 16 – невідомо. Розберемося по пунктах, що саме обіцяв міський голова та чого запоріжани так і не дочекалися. Критерієм оцінки виступає «Стратегія розвитку Запоріжжя до 2028 року», затверджена у 2017 році. Цей документ встановлює цілі з економічного, промислового, інфраструктурного, науково-освітнього та культурно-туристичного розвитку міста. Деталі на zaporizhzhia-yes.com.ua.

Загальний огляд обіцянок і їх виконань

Почнемо з приємного, за три роки роботи мера у Запоріжжі виконано більшість обіцянок, які стосувались муніципального транспорту, розвиток медицини у місті, а саме відкриття центра швидкої допомоги, нові медичні автомобілі, облагородження паркових зон, та відкриття дитячих садків, тощо.

Свого зоряного часу чекають 15 запланованих робіт, а саме збереження фінансування пільгового проїзду, ремонт 51 тисячі квадратних метрів внутрішньо квартальних доріг до кінця 2019 року та встигнути добудувати новий термінал аеропорту до нового року. Також стоїть на черзі реконструювання парку «Піонерів», та дана 3 роки назад обіцянка щодо будування злободенного мосту через Дніпро, тощо.

Серед провалених обіцянок, можна окреслити, що переважна більшість стосується прострочених  строків завершення робіт на певних об’єктах. Вчасно не встигли запустити сучасний ангіограф у 5-й міській лікарні, відкрити міську амбулаторію № 10 після реконструкції та у термін відкрити рух шляхопроводом на Металургів. Також зазнали невдачі проекти щодо проведення капітального ремонту на відрізку дороги до аеропорту, створення Єдиного інформаційного центру реагування на правопорушення та оновлення Генерального плану міста, тощо.

Зміни в екології

Нещодавно мер Запоріжжя зачитав свій щорічний звіт про виконану роботу, під гаслом «Стрімкий зліт». Усі присутні могли завітати у Запорізьку міську раду, щоб послухати міського голову про виконану роботу. Хвалена праця почалась з виконаних робот запорізького аеропорту і зведення нового терміналу в ньому вартістю близько 750 мільйонів гривень, поліпшення у сфері громадського транспорту, впровадження програми «Безпечне місто», реконструкція проспекту Маяковського, Правобережного пляжу, шляхопроводів, ремонті доріг, відкриття дитячих садків, ремонтах в медустановах, музичних фестивалях та футбольному клубі «Металург».

Торкнулися навіть злободенної теми – екологія. Буряк зазначив, що робота у цьому напрямку ведеться: був підготовлений Меморандум з промисловими підприємствами, зменшено кількість шкідливих викидів – 1,6 тонн на рік і обсяги забруднення водних ресурсів – 1,5 млн. метрів кубічних. Також анонсував захід, в ході якого піднімуть гострі питання промислових забруднень. Однак чомусь досі у Запоріжжі повітря не як на Мальдівах, та займає рейтингову сходинку серед міст із найбруднішим повітрям.

Зменшення забруднення атмосферного повітря міста

Для скорочення викидів в атмосферне повітря від стаціонарних джерел необхідно впроваджувати обладнання для очищення викидів, переобладнання промислових потужностей, перехід на більш сучасні та менш шкідливі для довкілля технології виробництва, що забезпечуватиметься впровадженням додаткових природоохоронних заходів, спрямованих на скорочення обсягів викидів.

Проте протягом останніх двох років ми бачимо, що змін не має. Декларуються якісь заходи, витрачають  майже 800 тис. грн. на проведення екофоруму, затверджують програми, меморандуми – що ми маємо у підсумку?  Соціальні мережі рясніють знімками труб заводів, які димлять на усе місто. Містяни страждають на захворювання дихальних шляхів, онкологію, а міська влада розповідає про повітря «як на Мальдівах».

Яким чином може розвиватись захист навколишнього середовища міста, коли левова частина депутатів міської ради представляють інтереси  підприємства-забруднювача?

Мережа громадського електротранспорту

Мережа міського електротранспорту розвиватиметься як комунальний громадський транспорт шляхом розвитку мережі електрозабезпечення та оновлення муніципального парку електротранспорту, у тому числі, електробусів. Планується реконструкція наявної трамвайної колії з улаштуванням шпально-щебневої конструкції на сумісному полотні з верхнім покриттям з залізобетонних дорожніх плит, модернізація чинних тролейбусних мереж для районів міста, розвиток маршрутів електробусів.

У цьому напрямку бачимо зміни на краще: оновлюється електротранспорт, ремонтуються колії, запущено електробус по острові Хортиця. Для скорочення споживання електроенергії планується створення системи «розумного» забезпечення міського освітлення та використання альтернативних джерел енергії на всій території міста. Вуличне освітлення поступово стає енергоощадним.

Безпечне водопостачання та водовідведення

Необхідним є організація екологічно безпечного каналізування. Планується поетапна реконструкція мулових ставків із застосуванням сучасних технологій для їх оздоровлення, максимальне скорочення площі з удосконаленням технологічного процесу обробки осаду, покращення відводу мулової води та запобігання забруднення ґрунтових вод, прискорення процесу висихання. Буде забезпечено припинення експлуатації полів фільтрації на острові Хортиця. Доцільним є залучення науковців до вивчення та розв’язання питань очищення водойм у природний спосіб.

Стратегія визначає, що стан довкілля міста Запоріжжя є найважливішою складовою для його збалансованого розвитку. Опитування громадської думки підтверджує стурбованість містян станом довкілля та спонукає до консолідації зусиль усієї громади на подолання цих проблем.  На довкілля міста впливають техногенні та антропогенні чинники, нівелювання яких можливе шляхом впровадження в усі сфери виробництва та організації міського простору інноваційних технологій на різних рівнях.

Стратегія розроблена на 10 років, звичайно про весь обсяг результатів говорити зарано. Багато проблем не можуть бути вирішені виключно на місцевому рівні. Частина питань вирішується більш успішно за інші. Так, останнім часом відбувається активний розвиток культури міста. З’являються нові фестивалі, концерти, заходи. В освіті – ремонтуються школи, дитячі садочки.

Проте є одна тенденція у сфері діяльності можновладців — тотальна корупція! Посадовці, директори комунальних підприємств заробляють від 5-25% на реалізації  міських проектів. Посадові особи частини департаментів є фігурантами кримінальних проваджень. Про які позитивні зміни можна говорити, коли наміри щось змінити стають для чиновників джерелом їхнього заробітку?

За чотири роки головування Володимира Вікторовича ми бачимо як позитивні, так і негативні результати. Однак, на фоні корупції тьмяніють будь-які досягнення. Дивлячись на загальну картину обіцянок, робота мера оцінюється у 46%.