Понеділок, 27 Червня, 2022

Пастка від “Захарія”. Чи стримає президент свою обіцянку запустити запорізькі мости вчасно

Гігантоманія і датоманія, народжені в ранні роки Радянського Союзу, нікуди не поділися за минулу сотню років. Як не сумно це усвідомлювати, а гасло «П’ятирічку за три роки» просто поміняло свою обкладинку і стало звучати трохи по-іншому: встигнемо до …, виконаємо до … На місці трикрапки вказується, як правило, хоч скільки-небудь значуща дата, і в надалі саме вона, а не реальні можливості і об’єктивні потреби, стають орієнтиром на шляху. Далі на zaporizhzhia-yes.

Приблизно такий же шлях в наш час проходять запорізькі мости. Оскільки їх зведення йде без малого вже чверть століття, то вони перетворилися на справжній символ епохи звершення. На будівництві мостів в різний час піарилися всі, кому статус дозволяв підійти до будівельного майданчика. На її тлі знімали чудові фото і відео, а також обіцяли, обіцяли, обіцяли … Не уникнув спокуси зануритися в обіцянки і президент України Володимир Зеленський. Не так давно він публічно озвучив можливість добудови мостів до моменту масштабного святкування 30-річчя незалежності України.

А в чому підступ?

Незважаючи на настільки амбітні обіцянки президента, представники підрядної організації, яка, власне, і займається зведенням мостів, раніше озвучувала зовсім іншу дату повної готовності проекту – грудень 2021 року, і то, якщо все буде благополучно. Але благополучно не вийшло, і один з ключових чинників успіху – плавучий несамохідний кран «Захарій» (який має, нагадаємо, ексклюзивні можливості вести складальні роботи прямо з фарватеру Дніпра – тобто обійтися без нього неможливо) отримав серйозні пошкодження днища. У зв’язку з цим він був відбуксований в місто Херсон на ремонт, а роботи саме на цьому об’єкті тимчасово припинилися.

Безумовно, на інших будмайданчиках мостозагону кипить життя. Однак майбутній вантовий міст – грандіозна споруда зі сталі, бетону і дзвінких на вітрі канатів-вантів, повинен очолити собою весь проект будівництва запорізьких мостів і затьмарити всі минулі невдачі влади всіх років на цьому терені. Без нього проект явно втратить в іміджевості та значущості. А значить – його будуть добудовувати рекордними темпами, як тільки «Захарій» вийде з ремонту. А оскільки ця подія відбудеться не так скоро, як хотілося б, то і добудувати мости до свята в кінці серпня навряд чи вдасться. Тому більш реальним виглядає варіант мостів в якості новорічного подарунка щасливим мешканцям Запоріжжя.

Побоювання і страхи

Втім, в соціальних мережах поширюється і інша версія. Запоріжці побоюються того, що датоманія у всій своїй красі вимагатиме «продовження банкету» і споруда мостів буде вестися ударними темпами на шкоду їх якості. Адже ювілей незалежності країни – це дуже примітний привід перерізати червону стрічку, прямо-таки «дороговказ» для всіх, хто до цього причетний. А плавучий кран «Захарій» підвів так невчасно. Відкрити рух по мостах так, як це зробили в грудні 2020 року – частково – звичайно, можна, але такий формат заходу не підкреслює всю важливість події і вже точно не дасть настільки відчутних приростів рейтингу.