Неділя, 22 Травня, 2022

Мелітопольське територіальне управління ДБР: спосіб тиску чи помилка Президента України?

Загальна корумпованість правоохоронної системи та часті випадки уникнення можновладцями-корупціонерами відповідальності за злочини стала поштовхом для створення у 2015 році спеціалізованого правоохоронного органу – Державного бюро розслідувань. 12 листопада Верховна Рада України прийняла відповідний закон, який 14 січня 2016 року підписав Президент України. Деталі на “zaporizhzhia-yes.com.ua“.

Початок роботи

У травні 2016 року був оголошений конкурс на посади директора та заступників директора ДБР. За півтора роки, 22 листопада 2017 року директором Бюро був призначений Роман Труба, який відтоді й очолює структуру. Фактично ДБР запрацювало і розпочало правоохоронну діяльність за рік – у листопаді 2018 року. Також були створені територіальні управління Бюро: у Львові, Хмельницькому, Миколаєві, Мелітополі, Полтаві, Краматорську та Києві.

У ЗУ «Про Державне бюро розслідувань» зазначається, що ДБР є центральним органом виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність з метою запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції.

Функціональні повноваження бюро

Завдання, покладені на Бюро, визначені у статті 5 зазначеного закону:

  • Державне бюро розслідувань вирішує завдання із запобігання, виявлення, припинення, розкриття і розслідування злочинів, вчинених службовими особами, які займають особливо відповідальне становище відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про державну службу», особами, посади яких віднесено до першої – третьої категорій посад державної служби, суддями та працівниками правоохоронних органів, крім випадків, коли ці злочини віднесено до підслідності детективів Національного антикорупційного бюро України;
  • Злочинів, вчинених службовими особами Національного антикорупційного бюро України, заступником Генерального прокурора – керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури або іншими прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності детективів підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України;
  • Злочинів проти встановленого порядку несення військової служби (військових злочинів), крім злочинів, передбачених статтею 422 Кримінального кодексу України.

Таким чином ДБР має доволі широкі повноваження та інструменти для виявлення та запобігання злочинів з боку держслужбовців, суддів, працівників правоохоронних органів, співробітників НАБУ та Генпрокуратури. І час від часу Бюро звітує про затримання того чи іншого правопорушника із зазначених категорій.

Місцевий філіал у Запорізькій області

Проте, у діяльності структури намітився нездоровий крен: скидається на те, що значна кількість справ, які розслідують слідчі ДБР, так чи інакшу стосується діяльності приватних фірм, представників малого та середнього бізнесу. Принаймні, таку тенденцію можна відзначити у діяльності регіонального ДБР.

Територіальне управління Бюро, розташоване у місті Мелітополі, поширює свою діяльність на Автономну Республіку Крим, Запорізьку, Херсонську області, місто Севастополь. Його директором у грудні 2018 року було призначено Дениса Кермана.

У Мелітополі теруправління Бюро відкривали з почестями. На додачу побажань у «добру путь», тодішній голова Запорізької облдержадміністрації Костянтин Бриль вручив Денису Керману грамоту ОДА за сумлінну працю, високий професіоналізм та вагомий особистий внесок у розбудову держави, проявлені ще в якості працівника обласної прокуратури.

Офіційно теруправління розпочало свою роботу з 27 листопада, коли 25 слідчих територіального управління склали присягу на вірність народу України та взялися до роботи. Нині у складі територіального управління ДБР сформовано слідчі підрозділи за трьома напрямками:

  • розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції;
  • розслідування злочинів, учинених працівниками правоохоронних органів та у сфері правосуддя;
  • розслідування військових злочинів.

Що не так з керівником?

Денис Керман завзято почав керувати ДБР. Проте, як вже зазначалося вище, складається враження, що під його керівництвом мелітопольські слідчі Бюро чимало зусиль витрачають на розслідування злочинів, які не входять до їхньої компетенції.

З матеріалів справи випливає, що досудове розслідування проводиться за фактами «сприяння в ухиленні від сплати податків службовими особами Державної фіскальної служби України та її територіальних підрозділів, які зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, всупереч інтересам служби, за попередньою змовою з невстановленими особами, з метою одержання неправомірної вигоди для себе, в інтересах невстановлених досудовим розслідуванням осіб».

Діяльність фірм неодноразово привертала увагу правоохоронців. Видання Important повідомляє, що наразі розслідуються матеріали восьми  кримінальних проваджень, розпочатих за фактами ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів та привласнення, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. 

Махінації ніхто не приховує

Ситуація, коли підприємці, аби не поповнювати держказну, а лише власні кишені, вдаються до фінансових махінацій, – не нова. Виявляти та не допускати подібних злочинів – якраз компетенція ДФС та Нацполіції. Але до чого тут Державне бюро розслідувань?

ДБР – відносно новий правоохоронний орган, до роботи в якому залучено багато нових кваліфікованих і гідних співробітників. То невже нові слідчі взяли на озброєння та використовують у своїй роботі старі корупційні схеми і юридичні виверти?

На офіційному сайті Державного бюро розслідувань зазначена його місія – встановлення справедливості у суспільстві шляхом незалежного та всебічного розслідування злочинів задля притягнення винних до відповідальності, незважаючи на їхні посади, зв’язки та ресурси.

Благородна місія. Сподіваймося, що практична діяльність представників Бюро на територіях служитиме її виконанню, а не дискредитуватиме правоохоронну систему, рівень довіри суспільства до якої й так вкрай низький. Тим більше, що захист бізнесу, покращення інвестиційного клімату у країні і тотальна боротьба з корупцією були задекларовані командою нового президента Володимира Зеленського у числі пріоритетних напрямків роботи.