Понеділок, 27 Червня, 2022

Чому запорізька влада ретельно приховує екологічну обстановку в місті від перших осіб держави?

У побут запоріжців порівняно недавно, але дуже міцно увійшло звучне слівце «екоцид». Саме так прозвали екологічні активісти ті процеси, які відбуваються в місті протягом останніх кількох років. Далі на zaporizhzhia-yes.

Не приховаєш, не сховаєш

Якщо коротко, то регулярні заводські викиди з дуже характерним запахом фіксуються практично щотижня. При цьому грошей на повноцінне утримання мобільної еколабораторії запоріжці чомусь не дочекалися. Тобто зібрати доказову базу та притягнути до відповідальності тих, хто винен у тому, що гості і жителі міста змушені день у день «насолоджуватися» характерним виробничим запахом, стало практично неможливо. Формується замкнене коло.

При всій цій пишноті для гостей міста рангом вище створюється зовсім інша картинка. Запоріжці, вельми спостережливі люди, відзначили, що в ті дні, коли в місто очікується приїзд високої делегації з Києва – то трапляються просто-таки небачені речі: викиди відсутні, запаху немає, як ніби його й не було, небо радує блакиттю, а протестувальники-пікетувальники під будівлею міської адміністрації виглядають дивним елементом постапокаліптичного пейзажу. У той же час, варто офіційному візиту завершитися, як все повертається на круги своя.

У соціальних мережах запоріжці задаються закономірними питаннями – якщо виробничий процес (особливо та його частина, яка стосується викидів) так добре підкоряється наполегливим рекомендаціям з мерії – то чому градоначальник не владний над цими процесами в інший час? Або владний, але, оскільки він є вихідцем з найбільшого металургійного комбінату міста – «Запоріжсталі», – не хоче ускладнювати собі життя і розбиратися в цій проблемі?

Крім того, чимало питань виникає також до президента країни – Володимира Зеленського, який, крім того, що є топ-менеджером України, і мав би захистити право запоріжців дихати чистим повітрям, ще й сам виріс у великому індустріальному місті і не з чуток знає про всі супутні «принади» такого життя?

Запоріжці вже неодноразово зверталися до президента України Володимира Зеленського раніше – зокрема, в 2019 і в 2020 роках. Екологічні аспекти існування займали далеко не останню сходинку в чарті інтересів і сподівань городян. Однак як показала практика і час, з тих самих пір так нічого і не змінилося в кращу сторону.

Без реакції

Таким чином, чи то запорожці недостатньо чітко артикулюють президенту свої бажання, чи то місцева влада дуже добре навчилася мімікрувати під турботливу перед обличчям президента, чи то питання екології взагалі не хвилюють нікого, крім жителів індустріальних міст – але факт залишається фактом: за минулі роки нічого так і не зрушило з мертвої точки у вирішенні ситуації з екоцидом.

Втім, було б неправильним сказати, що Зеленський зовсім не відреагував на звернення запоріжців. Як відповідь на подану йому петицію, він зобов’язав прем’єр-міністра приділити особливу увагу вирішенню цієї проблеми – спільно з міською владою. Ось тільки навряд чи це можна назвати ефективним рішенням, чи не так?